Podatek u źródła i certyfikat rezydencji podatkowej

Podatek u źródła to podatek na rzecz państwa stosowany w transakcjach międzynarodowych, który ma na celu głównie walkę z procederem uchylania się od podatków. Kwotę podatku u źródła potrąca się z wypłacanego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach może to doprowadzić do podwójnego opodatkowania danego przychodu, czemu mogą zapobiec jedynie umowy międzynarodowe.

Zgodnie z polską Ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 21, ust. 1) przychody uzyskane przez firmy niemające siedziby na terenie Polski wymagają pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego wynoszącego 2O% lub 1O% kwoty przychodu (w zależności od rodzaju transakcji).
Jednakże podatek u źródła (ang. withholding tax) dotyczy tylko wybranych transakcji określonych w przepisach. Należą do nich:
• przychody z praw autorskich lub pokrewnych (np. sprzedaż licencji, filmu wideo, grafiki);
• świadczenie usług doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, związanych z zarządzaniem i kontrolą, przetwarzaniem danych, HR;
• należności wynikające z użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego;
• należności wynikające z przekazania know-how, czyli wiedzy związanej z doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.
Podatek u źródła nie dotyczy transakcji, które nie kwalifikują się do powyższych grup. Wówczas wspomniany podatek nie występuje i przedsiębiorca nie musi dopełniać związanych z nim formalności.

W ustawach jest też zapis, który mówi, że przepisy o podatku u źródła stosuje się „z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu”. Oznacza to, że wyższą wagę od przepisów o podatku u źródła mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła. Polska podpisała taką umowę z Wielką Brytanią, to tzw. Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Dlatego Twoja spółka limited nie zapłaci podatku u źródła, ale wówczas trzeba będzie udowodnić, że płacisz podatki w UK. Aby to zrobić, musisz dysponować „certyfikatem rezydencji podatkowej spółki”. Taki certyfikat potwierdzi, że masz siedzibę na terenie Wielkiej Brytanii i w tym kraju płacisz podatki. Jest to podstawa do tego, by w Polsce dodatkowego podatku już nie pobierać. Certyfikat rezydencji podatkowej w UK wystawia HMRC (urząd skarbowy).

Uzyskanie takiego certyfikatu wiąże się z wymogiem spełnienia pewnych warunków. Nie będę tutaj pisał jakich, gdyż często jest to indywidualna kwestia. Jeżeli chcesz wyrobić certyfikat rezydencji skontaktuj się z naszą firmą – aeXea Consulting (która wyrobiła już setki takich certyfikatów).
UWAGA – HMRC nie określa w jakim czasie wyda taki certyfikat. Średnio czeka się ok. 2 m-ce ale czas ten może wydłużyć się do kilku m-cy. Musisz też pamiętać, że HMRC może odmówić wydania certyfikatu. 

Reasumując, jeśli świadczysz w Polsce któreś z powyższych usług jako angielska firma, podatek u źródła nie będzie Cię dotyczył, o ile przedstawisz certyfikat rezydencji podatkowej spółki.

Co jeśli Twój klient potrącił Ci już podatek u żródła i zapłacił go w swoim urzędzie skarbowym? Wtedy klient ten musi przesłać Ci specjalny druk (w Polsce IFT-2) informujący o tym fakcie. Zapłacony podatek w jego kraju może być odliczony w UK od podatku Corporation Tax, jednak tylko do wysokości podatku, który masz zapłacić (nie można starać się o zwrot). Podatek u żródła może mieć różne stawki procentowe jednak należy też pamiętać, że stawka, którą chcemy odliczyć w UK nie może przekroczyć stawki podatku Corporation Tax (obecnie 2O%). Wykonanie rozliczenia rocznego dla spółki, jeśli chcemy odliczyć zapłacony podatek u źródła, jest dużo bardziej skomplikowane co może mieć wpływ na Twoje opłaty księgowe.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

2 Comments

 1. Michał Wiewiór

  Dzięki za pożyteczny wpis.

  Mam pytanie – czy zawsze jest potrzebne tłumaczenie przysięgłe takiego certyfikatu? czy tylko w przypadku kontroli skarbowej?

  Mamy klientów, którym chciałbym móc wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie. Na razie spróbowałem to zebrać:

  http://www.sworny.com/pl/certyfikat-rezydencji-podatkowej-do-czego-jest-potrzebny-i-gdzie-zamowic-jego-tlumaczenie-przysiegle/

  Jaka jest Państwa opinia? z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Michał Wiewiór

 2. admin

  Urzad Skarbowy brytyjski (HMRC) wystawia certyfikat rezydencji podatkowej w jezyku obcym w zaleznosci do jakiego kraju go potrzebujemy. Nie wiem jak inne urzedy w Europie ale zdaje sie, ze to jest przepis unijny, ktory nakazuje wystawic certyfikat w jezyku kraju, do ktorego go potrzebujemy.
  Trzeba pamietac, ze certyfikat rezydencji podatkowej to dokument wystawiany dla konkretnego kontrahenta do konkretnej sytuacji biznesowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top