Co to jest formularz IFT-2R

Spora część z Was – właścicieli spółek limited, mogła spotkać się z takim dokumentem, który otrzymała od swoich kontrahentów z Polski. Kontrahentów, którzy zakupili u Was np. usługi i pobrali od Was oraz oddali polskiemu USk tzw. podatek u źródła.

Co to jest formularz IFT-2R?
W Polsce, dokonywanie płatności na rzecz nierezydentów (np. spółek limited) może się wiązać z powstaniem wielu obowiązków sprawozdawczych dla polskiego przedsiębiorcy. Jednym z nich może być obowiązek sporządzenia informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski (np. spółek limited). Jest to informacja roczna IFT-2R. Trzeba podkreślić, że podatnicy polscy zobowiązani są do sporządzenia informacji rocznej IFT-2R także w sytuacji, gdy płatności te są zwolnione z opodatkowania podatkiem u źródła (sick! – ale to nie nasz problem) na mocy np. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Co ma z tym zrobić właściciel spółki limited?
Jeżeli taki podatek został Ci pobrany i zapłacony w Polsce, (kwotę takiego podatku znajdziesz w rubryce nr 112), to wtedy Twój księgowy w UK może wziąć to pod uwagę i pomniejszyć Twój Corporation Tax, który ewentualnie Twoja spółka ma do zapłaty w danym roku w UK. Jeżeli np. Twoja spółka miała stratę w danym roku podatkowym to podatku takiego już nie odzyskasz.

Klienci aeXea powinni przesłać druk IFT-2R razem z dokumentami do rozliczenia rocznego, żeby mógł on być wzięty pod uwagę.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top