Delegacje krajowe w spółce limited

Jeżeli podróżujesz biznesowo poza miejsce, z którego prowadzisz swój biznes (np. do innego miasta), to wyżywienie podczas takiego wyjazdu możesz wrzucić w koszty uzyskania przychodu spółki. Można to zrobić na dwa sposoby:

1.  Za wyżywienie weź rachunki / paragony.
UWAGA 1 – takie posiłki muszą mieć ‘rozsądną’ cenę – tak zaleca HMRC.
UWAGA 2 – pamiętaj, że spółka nie może sponsorować nic Twoim klientom lub też potencjalnym klientom stąd jeśli pojechałeś / pojechałaś do innego miasta, żeby odbyć spotkanie biznesowe i zjeść z klientem obiad to w koszty możesz wrzucić tylko swój posiłek.
UWAGA 3 – pamiętaj, że mowa tu o posiłku poza miejscem / miastem, z którego normalnie prowadzisz biznes / mieszkasz.
UWAGA 4 – jeżeli sam pokryłeś / pokryłaś takie koszty to spółka może Ci je zwrócić. HMRC zaleca – nie płać za posiłki kartą firmową.

2.  Ryczałt (obowiązuje od kwietnia 2016r) – spółka może wypłacić Ci zwrot kosztów za posiłki ryczałtem, w wysokości jak poniżej:
2.1  jeżeli Twoja podróż służbowa trwała dłużej niż 5 godzin – £5.
2.2  jeżeli Twoja podróż służbowa trwała dłużej niż 10 godzin – £10.
2.3  jeżeli Twoja podróż służbowa trwała dłużej niż 15 godzin – £25.
UWAGA 1 – jest możliwość wypłacania wyższych ryczałtów ale to wymaga indywidualnej zgody HMRC.
UWAGA 2 – dotyczy punktów 2.1 i 2.2 – jeżeli z podróży służbowej wróciłeś / wróciłaś po godz. 20.00 to do ryczałtu możesz doliczyć dodatkowe £10.
UWAGA 3 – HMRC wyraźnie mówi, że ryczałt możesz sobie wypłacić jeżeli faktycznie podczas podróży służbowej wydałeś / wydałaś pieniądze na jedzenie. Coprawda z delegacji krajowej generalnie nie musisz mieć potwierdzeń zakupu posiłków, niemniej jednak HMRC podczas kontroli może poprosić o przykładowe paragony. Dlatego nasza kancelaria aeXea Consulting będzie ich od Ciebie wymagać, żeby móc takie rozliczanie ryczałtowe delegacji uznać w koszty uzyskania przychodu.
UWAGA 4 – żeby spółka mogła Ci wypłacić delegację ryczałtem, prowadź dokładną ewidencję – skąd, dokąd, po co, godziny wyjazdu i powrotu, data (może być np. w excelu). I pamiętaj – zbieraj paragony za posiłki podczas takiego wyjazdu oraz nie płać firmową kartą.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top