Firma w Anglii – problemy z pośrednikiem

Co zrobić jeśli zostaliśmy oszukani lub zaniedbani przez pośrednika lub firmę księgową w związku z rejestracją lub prowadzeniem firmy w Wielkiej Brytanii?
W Anglii, branża księgowa, obok m.in. prawniczej i finansowej, jest branżą mocno oregulowaną. Często nasi rodacy w ogóle o tym nie wiedzą i dowiadują się o tym np. podczas kontroli skarbowej lub kiedy słuch o naszym pośredniku zaginął. Główne instytucje, które regulują branżę księgową (w tym dostawców Wirtualnego Biura) w UK to: 
Financial Reporting Council
HMRC Money Laundering Supervision

Najważniejsze sprawy przy doborze firmy księgowej lub dostawcy adresu rejestracyjnego dla naszej firmy to sprawdzenie następujących NIEZBĘDNYCH licencji i certyfikatów:
• The Money Laundering (MLR)
• Ochrona danych osobowych (ICO)
• Obowiązkowe ubezpieczenia – „Professional Indemnity” oraz „Employers’ Liability”
• Wykształcenie / dyplomy pracowników (np. AAT, CIMA).

Ważnym czynnikiem, również dla rezydencji podatkowej naszej spółki limited jest to, żeby firma księgowa, z którą się wiążemy, rzeczywiście miała siedzibę w UK. Zaleca się nie korzystać z pośredników / pracowników w Polsce. Tak czy inaczej pośrednik w Polsce nie jest w stanie w żaden sposób uzyskać powyższych niezbędnych licencji i certyfikatów. Nie dajmy się zatem nabrać i jeszcze raz to podkreślmy – z punktu widzenia prawa brytyjskiego osoba, która nie jest stałym rezydentem Wielkiej Brytanii nie może świadczyć usług księgowych, usług związanych z wirtualnym biurem lub pośrednictwem w tych usługach i nigdy nie otrzyma powyższych NIEZBĘDNYCH licencji.

Co jednak zrobić jeżeli zarejestrowaliśmy już firmę w Anglii i kontakt z firmą „księgową” się urwał i nie otrzymaliśmy dokumentów rejestrowych lub jest np. problem z rejestracją na VAT, PAYE itp.?
Pierwsza sprawa to zmienić adres rejestracyjny spółki na inny wiarygodny, gdzie będzie szybki dostęp do korespondencji przychodzącej z urzędów. Ważne – HMRC i Companies House zawsze wysyłają dokumenty na adres rejestracyjny spółki. Żeby taki adres zmienić, potrzebny Ci będzie kod – ‘Companies House Authentication Code’ dzięki, któremu zalogujesz się – Ty lub Twój nowy księgowy do systemu Companies House i adres zmienisz. Taki kod został Ci wysłany na adres rejestracyjny spółki w kilka dni po rejestracji spółki. Zażądaj go od starej obsługi Twojego adresu spółki. Jeżeli jednak go nie otrzymasz to adres możesz zmienić korespondencyjnie. Wypełnij ten druk i wyślij go na adres Companies House podany w tym formularzu:
www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/287369/AD1_change_of_registered_office_address.pdf.
Przemyśl, czy nie warto już teraz zlecić to wiarygodnej firmie księgowej, żeby czegoś nie pominąć.

Jak już adres na stronach Companies House zostanie zmieniony (zazwyczaj w kilka dni po otrzymaniu pisma przez urząd), wystąp o ponowne przesłanie Ci ‘Companies House Authentication Code’. Jest to dość proste – robi to się online na stronie Companies House. Jak już kod otrzymasz – przyjdzie na nowy adres rejestracyjny, zaloguj się do swojego konta i ze względów bezpieczeństwa zmień go na inny. Jeżeli Twoja firma zarejestrowana jest do Corporation Tax, PAYE lub VAT musisz zmienić również adres w HMRC. Tutaj najlepiej zrobić to telefonicznie. Można też spróbować zrobić to online na tej stronie:
https://www.tax.service.gov.uk/government-gateway-registration

W razie problemów skontaktuj się z nami jak poniżej.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top