Kapitał zakładowy w spółce limited

Dotyczy company limited by shares

Co to jest kapitał zakładowy?
Kiedy spółka jest formowana to osoby, które ją zakładają (udziałowcy – shareholders) decydują, jaką maksymalną odpowiedzialność za zobowiązania ich spółki chcą wziąć na siebie. Nie ma maksymalnej kwoty do jakiej udziałowcy mogą ograniczyć swoją odpowiedzialność, natomiast minimalna kwota wynosi 1 GBP.

Udziałowcy muszą także zdecydować czy udziały będą:
1. wpłacone w całości – fully paid shares
2. niewpłacone czyli deklarowane – unpaid shares
3. wpłacone częściowo – partly paid shares

Ad 1. Jeżeli udziały do spółki są wpłacane w całości (na konto spółki) to wtedy spółka może tymi pieniędzmi obracać. Udziały wpłacone to jednak niekoniecznie gotówka. Mogą to być np. wniesione towary do spółki, nieruchomości i ruchomości, wartości niematerialne lub udziały innej spółki. W razie likwidacji lub bankructwa, spółka odpowiada całym swoim majątkiem łącznie z tym wniesionym przez udziałowców w postaci udziałów wpłaconych. Udziałowcy są ostatnimi w kolejce do pozostałego kapitału spółki w razie jej likwidacji. Udziały wpłacone w spółce na jej bilansie widnieją jako zobowiązania (liabilities) długoterminowe wobec jej udziałowców.

Ad 2. Jeżeli udziały są deklarowane czyli udziałowcy fizycznie nie wpłacają kapitału do spółki, to w razie likwidacji spółki lub bankructwa odpowiadają oni całym swoim prywatnym majątkiem do wysokości deklarowanych wkładów. Kapitał nie wpłacony na bilansie spółki widnieje jako zobowiązania długoterminowe udziałowców wobec spółki.

Jaki kapitał zakładowy jest zalecany? 
To zależy od indywidualnej sytuacji udziałowców i spółki, od tego co chcą osiągnąć, jak duże ryzyko biznesowe będą ponosić itd. Spółki z kapitałem zakładowym np. 1 GBP nie są w jakikolwiek sposób gorzej traktowane niż te z większym kapitałem. Zazwyczaj małe firmy deklarują kapitał w wysokości 10 lub 1000 GBP.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top