Korekta deklaracji VAT. Uwaga – HMRC może nas ukarać

Jeśli będziesz potrzebował / potrzebowała zrobić korektę deklaracji VAT bo np. Ty lub Twój księgowy popełniliście błąd w takiej deklaracji, to dobra wiadomość jest taka, że nie musisz tego zgłaszać do HMRC. Uwaga – dotyczy tylko korekty jeżeli zmiana w deklaracji nie przekroczy 10,000 GBP. Wtedy wystarczy, że ujmiesz to (Ty lub Twój księgowy) w kolejnej deklaracji VAT tylko w swoich obliczeniach. Znowu Uwaga – czasem jednak, jeżeli taki błąd (niedopłata podatku VAT) zdarzy Ci się więcej niż jeden raz i HMRC znajdzie takie błędy w przyszłości podczas kontroli, to pomimo, że błędy będą już skorygowane to i tak może naliczyć Ci karę. Taka kara może wynieść do 30% niedopłaty VAT, którą skorygowałeś / skorygowałaś. Wskazówka – można tego uniknąć poprzez wysłanie listu do HMRC z krótką informacją, że wykryliśmy błąd i go skorygowaliśmy. Pamiętaj – dotyczy to tylko korekt do 10,000 GBP za kwartał.

Wszystkie korekty powyżej kwoty 10,000 GBP należy już zgłaszać do HMRC na specjalnym druku. Niestety HMRC może naliczyć nam wtedy karę jeżeli korekta będzie dotyczyła niedopłaty podatku VAT. Kara taka może wynieść 0-30% takiej niedopłaty jeżeli błąd był przypadkowy. HMRC jednak może stwierdzić, że błąd był celowy i naliczyć nam karę wynoszącą od 30% do nawet 70% takiej niedopłaty. Jeżeli jednak korekty nie złożymy a HMRC wykryje błąd podczas kontroli, to wtedy może nam naliczyć karę w wysokości nawet 100% wykrytej niedopłaty, plus odsetki.

Pamiętaj – HMRC mówi, że skontroluje każdą firmę, która jest płatnikiem VAT min. raz na 6 lat. Powiem Ci jednak, że w praktyce jest to niemożliwe gdyż brytyjski HMRC nie ma tylu urzędników, żeby sprostać takiemu wyzwaniu 😉 Niemniej jednak, podatek VAT jest traktowany bardzo poważnie i trzeba naprawdę wiedzieć co się robi. Nasza kancelaria księgowa (aeXea) wykonała taką korektę w przeszłości na ok. 15,000 GBP i z tego powodu mieliśmy kontrolę (zapowiedzianą) HMRC. Skończyła się ona jednak pozytywnie i dla nas i dla naszego klienta.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top