Nowe kwoty wolne od podatków w UK

Od dzisiaj – 6 kwietnia 215r, kwota wynagrodzenia do 671 GBP / m-c jest zwolniona z podatku NICs (ZUSu) oraz z podatku dochodowego. Więc płacąc sobie takie wynagrodzenie ze spółki nie będzie tu żadnych podatków. Do tej pory była to kwota 663 GBP / m-c. A co jeśli chcemy wypłacić wyższą pensję?

Wtedy dojdą nam podatki – ZUS oraz dochodowy, tak jak poniżej:

ZUS czyli NIc:
– powyżej kwoty 671 GBP / m-c dochodzi podatek zwany „Employee NICs” – 12% (ZUS potrącany pracownikowi);
– powyżej kwoty 676 GBP / m-c dochodzi także podatek zwany „Employer NICs” – 13.8% (ZUS dopłacany przez pracodawcę czyli twoją społkę).
Jeśli jednak ta składka „Employer NICs” nie przekroczy w roku podatkowym od 6.4.2015 do 5.4.2016 kwoty 2000 GBP, nie nalicza się jej ze względu na wprowadzoną ulgę (tzw. Employment Allowance).

Podatek dochodowy czyli PAYE/Income Tax:
– powyżej kwoty 883GBP / m-c (10,600 GBP rocznie) dochodzi podatek dochodowy – 20%.
Podatek ten jest progresywny i wynosi:
– dla zarobków od 31,786 do 150,000 GBP rocznie – 40%;
– dla zarobków powyżej 150,000 GBP rocznie – 45%.

Może być sytuacja, że jeżeli dyrektor otrzymuje pensję wyższą niż wspomniane kwoty zwolnione to i tak nie będzie płacił ww. podatków w cyklu miesięcznym. Księgowy a dokładniej autoryzowany system Payroll, którego księgowi używają, naliczy te podatki dopiero pod koniec roku podatkowego (luty-marzec). Ale dotyczy to tylko dyrektorów gdyż pracownik zawsze zapłaci te podatki w cyklu miesięcznym.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

1 Comment

  1. Seweryn

    Czy autoryzowany system Payroll naliczy podatki i składki na koniec roku podatkowego, jeśli dyrektor w cyklu miesięcznym wypłacał 883GBP lub więcej, ale w ciągu roku podatkowego nie przekroczył kwoty wolnej od podatku i składek czyli 852 GBP (671 GBP x 12) ? Chociażby z tego powodu, że dyrektorem jest od 2 miesięcy, więc wcześniej nie pobierał żadnej pensji i nigdzie w UK nie pracował.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top