Obowiązkowa rejestracja do VAT w UK

Limit obowiązkowej rejestracji do VAT w UK od 1.04.2017 wynosi £85,000 obrotów. Ale chodzi tylko o tzw. obroty VATable (słowo z ang.) za ostatnie 12m-cy (zawsze patrzymy 12m-cy za plecy a nie np. na rok kalendarzowy).
Celowo piszę „obrotów” gdyż chodzi tutaj o przychody i koszty łącznie, ale podkreślam tzw. obroty czyli przychody i koszty VATable.
Co to znaczy VATable – na j. polski – obrót, który byłby oVATowany (brytyjską stawką podatku VAT 20%, 5%, 0%) gdybyśmy byli płatnikami VAT w UK.

Dlaczego obrót a nie tylko przychody? Bo do ww. limitu £85,000 obok przychodów wliczają się także zakupy, które musielibyśmy oVATować w UK gdybyśmy byli płatnikami VAT – są to przede wszystkim zakupy usług z tzw. Reverse Charge (Odwrotne Obciążenie – występuje w transakcjach B2B w usługach jeżeli firmy są z różnych krajów UE). Trzeba tu pamiętać, że jak firma angielska otrzymuje f-rę z Reverse Charge (np. od firmy w Polsce lub innego kraju UE) to my rozliczamy ten VAT w UK – doliczamy go i odliczamy (zabieg księgowy). Ale jeśli nie jesteśmy płatnikami VAT w UK to nie możemy tego w ten sposób rozliczyć i wtedy właśnie wliczamy takie zakupy do ww. limitu £85,000. Zatem, jeśli masz faktury kosztowe z tzw. Reverse Charge to wliczają się one Tobie do limitu £85,000.

A teraz jeśli chodzi o przychody. Jeżeli my – firma brytyjska wystawiamy f-ry, które – jeśli bylibyśmy płatnikami VAT to byłyby z Reverse Charge (Odwrotne Obciążenie) a tak jest w przypadku usług B2B do innego kraju UE, to wtedy są to transakcje, które nie wliczają się do ww. limitu £85,000. Reverse Charge jest to przerzucenie obowiązku rozliczenia VATu na odbiorcę naszej usługi zatem sprzedaż takich usług nie wlicza się do limitu. Nie wlicza się także eksport towarów i usług (czyli sprzedaż poza UE). Również, nie wlicza się sprzedaż towarów z naszego „magazynu” spoza UK (w takim przypadku musisz zarejestrować się do VAT w danym kraju gdzie taki magazyn posiadasz. Przykład – sprzedaż poprzez platformę Amazon).

Można zatem przyjąć, że pozostała sprzedaż wlicza się do progu obowiązkowej rejestracji do VAT w UK.

Jeżeli Twoja sytuacja dot. VATu jest bardziej skomplikowana to możesz skorzystać z płatnych konsultacji tutaj: www.aeXea.pl/kontakt

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top