Odpowiedzialność zarządu spółki za jej zobowiązania

Zarząd spółki limited, tzw. directors (pol. dyrektorzy), nie odpowiada za długi spółki. Spółka ltd, podobnie zresztą jak polska spółka z o.o., za długi odpowiada swoim majątkiem. Jednak jest zasadnicza różnica między spółką z o.o. w Polsce a spółką limited w UK. W Polsce, zgodnie z artykułem 299 § 1 k.s.h., jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Generalnie więc taka forma działalności w Polsce nie daje nam żadnego bezpieczeństwa. Natomiast zarząd brytyjskiej spółki limited, bez żadnych wyjątków, nigdy nie odpowiada za długi spółki. Nie ma takiej możliwości. Oczywiście jeśli dyrektor spółki popełni przestępstwo kryminalne i zostanie mu to udowodnione, a ma to związek z niespłaconymi zobowiązaniami spółki, to wtedy sąd może nakazać mu spłatę takich długów. Ale jeśli nie dotyczy to przestępców, to nie ma sytuacji, w której zarząd będzie odpowiadał za długi spółki. Brytyjska spółka limited jest zatem bardzo bezpieczną formą prowadzenia działalności gospodarczej.

UWAGA: Jeżeli dyrektor spółki korzysta z pożyczki od spółki (tzw. director’s loan) czyli „księgowo” pożycza pieniądze ze spółki, wtedy – jeżeli spółka jest w stanie upadłości – syndyk może zażądać spłaty takiej pożyczki. I wtedy dyrektor może odpowiadać za zobowiązania spółki do wysokości kwoty takiej pożyczki.
Dobry księgowy będzie jednak wiedział jak postępować z pożyczką od spółki.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

1 Comment

  1. krajak

    Miło by było, gdyby podał Pan także podstawę prawną odpowiedzialności dyrektorów spółek limited. Rozumiem, że nie chodzi tu tylko i wyłącznie o Companies Directors Disqualification Act z 1986?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top