Rozliczenie roczne PIT 36/37 dla dyrektora spółki limited

Jeżeli dyrektor spółki limited jest polskim rezydentem podatkowym i uzyskuje przychody z zagranicy z tytułu wynagrodzenia dyrektorskiego, to musi te zagraniczne dochody wykazać w Polsce w załączniku PIT/ZG.  Dochody takie nie będą w Polsce opodatkowane ale podniosą podstawę do opodatkowania dochodów polskich (tzw. metoda wyłączenia z progresją).
Jeżeli jednak taki dyrektor nie uzyskuje żadnych przychodów w Polsce, to nie ma obowiązku składania żadnej deklaracji rocznej w Polsce i nie musi wykazywać wynagrodzenia dyrektorskiego ze spółki limited.

„Zeznanie roczne w Polsce złożyć muszą wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały jakieś przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli podatnik nie uzyskał ani złotówki przychodu – deklaracji nie składa. Nie składa jej również, jeżeli w latach wcześniejszych przychód uzyskiwał, a w roku bieżącym taki przychód nie wystąpił.”

„Jeżeli polski podatnik uzyskuje przychody z zagranicy i w Polsce nie uzyskuje innych przychodów, to deklarację wypełni tylko, jeśli umowa międzynarodowa nakazuje mu zastosować do jego przychodów metodę proporcjonalnego odliczenia. Jeżeli podatnik nie uzyskiwał przychodów na terytorium kraju a umowa międzynarodowa wskazywała na metodę zwolnienia z progresją – podatnik deklaracji nie składa (cała kwota jest bowiem zwolniona z opodatkowania).”

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

6 Comments

  1. Chris

    A jak w przypadku straty na zagranicznych gieldach lub inwestycjach kapitalowych? Kompensuje sie z krajowymi inwestycjami zyskownymi oraz czy mozna rozliczyc te strate w kolejnych zyskownych latach?

  2. Piotr

    Czy to nie będzie nikogo dziwić jeżeli w tym PIT/ZG wpisze się podatek zapłacony za granicą „” funtów? Czy wogóle dochody wpisuje się w funtach w ten PIT?

  3. Karolina

    a co w przypadku gdy dyrektor spolki nie osiaga zadnych dochodow w Polsce ale chce rozliczyc zeznanie razem z malzonkiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top