Self Assessment – co to za rozliczenie i czy jest obowiązkowe dla dyrektora spółki limited?

Self-Assessment to rozliczenie roczne osoby prywatnej w UK (coś na wzór PIT-36 w Polsce). Rozliczenie to przygotowuje się za okres od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku kolejnego i składa do 31 października w formie papierowej lub do 31 stycznia w formie elektronicznej. Przykład – za okres 6.04.2016 – 05.04.2017 termin rozliczenia w formie papierowej – 31.10.2017 a w formie elektronicznej – 31.01.2018.

Rozliczanie się osób prywatnych w UK nie zawsze jest konieczne, jednakże w pewnych przypadkach jest obowiązkowe. Generalnie osoby, które pracują na etacie i zarabiają poniżej £100,000 rocznie nie muszą w Anglii się rozliczać (poza kilkoma wyjątkami). Ja jednak chcę się skupić na dyrektorze spółki limited – czy taka osoba musi wykonać Self-Assessment?
Większość księgowych powie Ci, że tak. Ja jednak mówię – niekoniecznie. Księgowym, którzy mają np. doświadczenie w brytyjskich kancelariach wpajało się, że dyrektor musi wykonać Self-Assessment. A być może Twój księgowy przeczytał to na stronach Gov.uk gdzie również jest napisane, że takie rozliczenie jest dla dyrektora obowiązkowe.

Moja uwaga – strony Gov.uk to nie są przepisy podatkowe i nie stanowią podstawy do żadnych interpretacji. Przepisy podatkowe zawarte są w Aktach jak np. „Corporation Tax Act 2010” (podatek dochodowy od osób prawnych) lub „Taxes Management Act 1970” itp. Strony Gov.uk to niejako skrócone tłumaczenie aktów prawno-podatkowych na język zwykłego obywatela. Jeżeli Twój księgowy podpiera się stronami Gov.uk a nie faktycznymi przepisami to masz kłopoty 😉

Zatem, dlaczego twierdzę, że Self-Assessment nie zawsze jest obowiązkowy dla dyrektora spółki limited? W skrócie – mówi o tym m.in. wspomniany „Taxes Management Act” z roku 1970. Można tam znaleźć zapisy, że nie ma potrzeby domyślnie składać Self-Assessment jeśli nasz podatek został już prawidłowo rozliczony przez system PAYE (na payslipach) i w danym roku nie wystąpiły inne dochody, np. dochody kapitałowe lub jeśli np. nie korzystałeś z samochodu firmowego itp. Ale jeśli powyższe rzeczy wystąpiły lub jeśli np.:

  • miałeś jakiekolwiek inne dochody (np. dywidendy) lub
  • jeśli rozliczałeś Self-Assessment w roku poprzednim lub
  • otrzymałeś / aś list z HMRC, żeby Self-Assessment wykonać (list przyjdzie na Twój prywatny adres podany w PAYE)

to wtedy MUSISZ to zrobić.

Mieliśmy już sytuacje, że HMRC naliczało kary za niezłożone Self-Assessment w przypadku kiedy to wg mnie nie było konieczności jego składania. Póki co udało nam się wygrać już wiele takich spraw i ostatecznie odwołać od nałożonych kar. Podpieramy się wtedy konkretnymi zapisami w Aktach oraz orzeczeniami Trybunału.

Kara za spóźnienie wynosi £100 a po 3 miesiącach kara dodatkowa wynosi już £10 za każdy dodatkowy dzień zwłoki. Zatem jest to dość bolesne. Nasza kancelaria nie składa  jednak domyślnie Self-Assessment dla swoich klientów chyba, że jest taka konieczność – przypadki jak powyżej na czerwono. Jeżeli uważasz, że takie rozliczenie powinieneś / aś lub chcesz wykonać to napisz do nas jak poniżej. Jeżeli potrzebujesz pomocy w odwołaniu się od kary również napisz do nas jak poniżej.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)


Żeby wykonać Self-Assessment za naszym pośrednictwem prześlij nam na adres contact@aexea.co.uk:

– wypełniony formularz w formacie word, który znajdziesz tutaj;
– wszystkie informacje oraz dokumenty wspomniane w ww. formularzu;
– skan listu z HMRC w formacie pdf z informacją o złożeniu Self-Assessment;
– opłatę w wysokości £60 jeśli jesteś klientem aeXea lub £80 jeśli nie jesteś naszym klientem.

Sposób zapłaty:
Uwaga – w tytule przelewu wpisz swoje nazwisko

Przelew na konto bankowe:
30-17-80
15309668

Przelew na konto bankowe z zagranicy:
IBAN: GB28LOYD30178015309668
BIC: LOYDGB21618

Przez PayPal:
www.paypal.me/aexea

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top