VAT a zakup usług spoza UE (import usług)

Jeżeli jako spółka limited kupujesz usługę spoza Unii Europejskiej to:

1. jeżeli nie jesteś zarejestrowanym płatnikiem VAT w UK – to taki zakup / import usług wlicza ci się do limitu zwolnienia z VAT w UK (82,00 GBP). I jeśli import takich usług w połączeniu z twoją całą sprzedażą w UK przekroczy 82,000 GBP w ciągu ostatnich 12 m-cy, to masz obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT w UK;

2. jeżeli jesteś zarejestrowanym płatnikiem VAT w UK – to na deklaracji VATowskiej musisz doliczyć kwotę brytyjskiej stawki VAT i jednocześnie ją odliczyć. Import usług jest zatem dla VATowca neutralny podatkowo z punktu widzenia VAT.

Od importu usług nie płaci się cła.
Dla importu usług nie potrzebujesz numeru EORI.

Podstawa prawna:
1. www.gov.uk/vat-imports-acquisitions-and-purchases-from-abroad
2. www.gov.uk/government/publications/vat-notice-741a-place-of-supply-of-services/vat-notice-741a-place-of-supply-of-services#place-of-supply-of-services

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

2 Comments

  1. Natalia

    Dzień dobry.

    W podanym źródle jest mowa o 81.00 GBP. „If you‘re not already registered for VAT in the UK and buy goods worth £81,000 or more in the UK from other EU countries, please read VAT registration (tu link) for further information.”

    Z kolei pod podanym likiem ww tekście, jest mowa o 85.000. Która kwota ma zastosowanie?

  2. Marek Niedzwiedz

    Obecnie limit ten wynosi 85,00 GBP. Zmienił się od momentu kiedy wpis był dodawany. Ten limit zmienia się co roku zawsze w kwietniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top