VAT a sprzedaż towaru do Polski

Jeżeli sprzedaż towaru będzie odbywała się na rzecz osób fizycznych lub firm, które nie są płatnikami VAT w Polsce i będzie realizowana wysyłkowo (z Anglii), wówczas będzie to dla celów VAT tzw. Sprzedaż Wysyłkowa (Distance Selling). Wówczas można sprzedawać towar z brytyjskim VAT (lub bez VAT jeśli nie jesteś płatnikiem VAT w UK) aż do osiągnięcia w danym roku obrotów w wysokości 16,000 PLN (tyle wynosi limit zwolnienia dla Sprzedaży Wysyłkowej w Polsce). Wtedy powstaje obowiązek rejestracji i sprzedaży z polskim VAT. Można również wcześniej dobrowolnie dokonać rejestracji i wybrać opodatkowanie VAT w Polsce.

Jeżeli prowadzisz Sprzedaż Wysyłkową do innego kraju UE to sprawdź jaki jest limit rejestracji do VAT w tym kraju dla Sprzedaży Wysyłkowej.

Ważne – przy takiej sprzedaży nie musisz rejestrować się do VAT w UK w ogóle. HMRC mówi:

If you have a business establishment in the UK (including a branch or agency)
and
you only make supplies to customers outside the UK
but
those supplies would be taxable if you made them in the UK
then
you can register for VAT on a voluntary basis as long as you receive taxable supplies from UK VAT registered businesses
or
import goods into the UK
and
you would be entitled to claim back the VAT on those supplies.

Oznacza to pokrótce, że jeśli sprzedajesz towar za granicą UK, nie masz obowiązku rejestracji na VAT w UK. Możesz ale nie musisz. Nie obowiązuje cię wtedy angielski limit obowiązkowej rejestracji na VAT.

Jeżeli sprzedaż towaru będzie na rzecz firm – polskich (lub innych) podatników VAT (w Polsce NIP UE) i będzie realizowana bezpośrednio z Wielkiej Brytanii (nie będzie w Polsce żadnego magazynu), to w ogóle nie powstanie kwestia VAT w Polsce. Wtedy stawka VAT wynosi 0%. Warunek – twoja spółka musi być płatnikiem VAT w UK. Musisz także posiadać dokumenty poświadczające wysyłkę towaru z UK do innego kraju UE, np. Polski.

Jeżeli sprzedaż na rzecz osób fizycznych lub firm będzie się odbywać np. z magazynu / mieszkania w Polsce, to tutaj powstaje obowiązek rejestracji i sprzedaży z polskim VAT.

Marek Niedźwiedź   (kliknij i polub mnie na facebook’u)
Skontaktuj się z nami

2 Comments

 1. Robert

  Witam, poniżej przypadek do dyskusji:
  Spółka Ltd. prowadzi sklep internetowy w j. polskim i dostarcza swój towar z UK do spółki polskiej w Polsce (właścicielem towaru pozostaje LTD, towar nie zostaje sprzedany spółce polskiej). Spółka Ltd nie posiada magazynu w Polsce. Spółka polska (fulfillment) w imieniu spółki Ltd wysyła następnie towar do odbiorcy końcowego (osoby fizycznej) w Polsce.
  Pytanie: czy powstaje tutaj od razu obowiązek rejestracji i sprzedaży z polskim VAT?

 2. Marek Niedzwiedz

  Powstaje OD RAZU obowiązek rejestracji do VAT PL przez spółkę brytyjską. Wtedy spółka brytyjska bedzie sama siebie fakturować % VAT (WDT) – sprzedający ltd VAT GB, kupujący ta sama ltd ale VAT PL. Potem sprzedając towar dalej ltd dolicza VAT PL.
  Jeżeli będzie potrzebna rejestracja do VAT w PL zapraszam: http://aexea.pl/cennik-dodatkowy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top